close
متخصص ارتودنسی
چرا مصدق برای جوانان جذاب است؟
صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
تبلیغات
محصول پرفروش فروشگاه
Title
عنوان محصول
قیمت : ...
خرید پستی
توضیحات محصول
در صورتی که محصولی جهت فروش دارید و خواهان تبلیغات آن در مجله اینترنتی ایرانی هستید به ما اطلاع دهید
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 499 کل نظرات : 2 ● آمار بازدید بازدید امروز : 105 بازدید دیروز : 6 بازدید هفته : 115 بازدید ماه : 1,041 بازدید سال : 1,041 بازدید کلی : 21,950 ● اطلاعات شما آی پی : 34.203.213.116 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
اگر تمایل دارید مطالب روزانه را در ایمیل خود دریافت نمائید، در خبرنامه نشانی ایمیل خود را ثبت کنید


چرا مصدق برای جوانان جذاب است؟

هیئت تحریریه مجله
23:17
مجله ایرانی

چرا مصدق برای جوانان جذاب است؟
هفته نامه چلچراغ: ابتدا تصمیم داشتم مطلبی بنویسم با عنوان «چرا جوانان مصدق را دوست دارند؟»، اما پس از اندکی توقف به این نتیجه رسیدم که ابتدا باید به این پرسش که «این دوست داشتن تا چه میزان معنادار است؟ شاید جوانان خیلی چیزها و خیلی کس‌ها را بیخود و بی‌جهت دوست داشته باشند و این علاقه در بزنگاه‌های تاریخی از سرشان بپرد!» در ذهن خود پاسخ دهم؛ بنابراین تصمیم گرفتم که «دوست داشتن» را حذف کنم، و مطلبی تحت عنوان «چرا مصدق برای جوانان مسئله است؟» مکتوب کنم.
  
باز هم وسواس ذهنی رهایم نکرد و از خود پرسیدم که، «آیا اصلا مصدق برای جوانان مسئله است؟»؛ نتیجتا باز هم نظرم را اصلاح کرده و سعی کردم یادداشتی که در ادامه خواهد آمد را با عنوان «مسئله مصدق و جوانان» تقدیم حضورتان کنم.
 
 چرا مصدق برای جوانان جذاب است؟
 
 
مصدق برای بسیاری از جوانان اصلا مسئله نیست و فقط نامی‌ست که در امتداد «فلان شاه» یا «فلان‌ الدوله» یا «میرزا فلان» سلسله‌بندی می‌شود، پس سعی کردم به منظور نیفتادن به دام یک مطالعه میدانی سطحی، چشم‌انداز این یادداشت را کوچک کرده و به قشری دیگر که مصدق برایشان مسئله است، بپردازم. در این میان عده‌ای نیز اساسا با مصدق مشکل داشته و از او بدشان می‌آید که آن‌ها را نیز کنار گذاشتم. در عوض این منقبض ساختن جامعه مورد تحلیل، به دلایل «دم دستی» سمپاتی جوانان به مصدق پرداخته و سپس به سنجش جدیت این دلایل از حیث فرهیختاری اجتماعی-سیاسی ایران پرداخته‌ام.
 
ساختار این متن متشکل از سه بخش خواهد بود: 1) پنج دلیل جذابیت مصدق برای جوانان؛ 2) سنجیدن هر یک از آن پنج دلیل؛ و 3) نتیجه‌گیری.
 
 
چرا مصدق برای جوانان جذاب است؟
 
 
در این بخش پنج دلیل جذابیت مصدق برای جوانان ارائه شده است که از شماره یک تا پنج به ترتیب از خود شخص مصدق تا کلی‌ترین وضعیت کشور در آن سال‌ها، چیده شده‌اند.
 
 
الف) آلوده نبودن مصدق به انواع فساد!
 
با مقیاس‌هایی که از دولت قاجار، پهلوی اول و دوم و وضعیت کنونی انباشته و ایجاد شده‌اند می‌توان چنین ادعا کرد که، شخص محمد مصدق، بنابر گزارشاتی که در اذهان عمومی از او برجای مانده‌است، انسانی پاک‌دست بوده است، که حالا گرچه بنابر ادعای برخی افراد آدم خوش‌خُلقی نبوده ولی نمی‌توان ادعاهایی نظیر زمین‌خواری یا حرم‌سراداری را به او نسبت داد.
 
ب) غیبت نام مصدق در رسانه‌های رسمی کنونی!
 
در وضعیت خاص نسبت گفتمان رسمی و تمایلات توده مردم، چندان دور از ذهن نیست که مردم گرایشی مبهم به چیزی داشته باشند که توسط گفتمان رسمی مسکوت نگه داشته می‌شود، این را می‌توان در استقبال از شبکه‌های ماهواره‌ای در مقابل تلویزیون رسمی مشاهده کرد. از نام‌گذاری ابنیه و بناها گرفته تا کتاب‌های درسی تاریخ، نام محمد مصدق به شدت مسکوت نگه داشته شده و اتفاقا نامی همچون کاشانی برجسته می‌شود که، بیشتر نیازمند تحقیق و تفحص است. تمایلی در مردم که این چنین ایجاد شده است، اخیرا خود را در استقبال و بازتاب نسبتا گسترده –اما نه لزوما عمیق- اسناد منتشر شده در مورد رابطه کاشانی با کودتاچیان خود را به شدت نشان داد.
 
ج) چهره ملی و بیگانه‌ستیز مصدق!
 
فکر می‌کنم یکی از عوامل بالادستی جذابیت مصدق برای جوانان همین نکته باشد. البته باید تذکر داد که لفظ «ملی»، در زمانی که مصدق موضع «ملی» می‌گرفت اساسا با «ملی‌گرایی» کور کنونی متفاوت بوده و به «عرب‌ستیزی» و «افغان‌ستیزی» ختم نمی‌شد، بلکه کارکردی صرفا اقتصادی-سیاسی در موازنه‌ و مبادلات بین‌الملل داشته و حتی گره خورده به آرزوها و دل‌مشغولی‌های نفر به نفر کشور ایران نبوده است.
 
د) جنبش مردمی آن سال‌ها!
 
تصویری دلرباتر از مردمی که در خیابان‌ها تجمع کرده‌اند، وجود ندارد. هرچه رسانه‌های تصویرساز داخلی و خارجی و ملی و بین‌المللی طی دهه‌های اخیر نظام جهانی سعی کردند با «قد» و «وزن» و «هیکل» و «خانه» و «ماشین» و «ساحل» و به طور کلی با «هالیوود» این تصویر را کنار بزنند، اما هنوز هم نتوانسته‌اند کنترل کامل آن «حس غریب» را به دست گرفته و به راحتی به فروش برسانندش. گرچه شاید هر کسی تصوری دقیق از خیابان‌های آن‌ سال‌ها و روزها نداشته، مگر تحقیق و مطالعه‌ای در این راستا کرده باشد، اما خاطره‌ای از آن دوران به نسل کنونی رسیده است که باعث می‌شود تصوری مبهم از جنبشی مردمی در ذهن جوانان شکل گرفته و هر از گاهی مبهوت چنان خیالی شوند.
 
ه) انباشته شدن فرهنگ‌هایی متفاوت در پس و پیش آن‌ دوران!
 
 
به لحاظ هنری، شعر و داستان ایران چهره‌ای در دهه 20 و پیشتر از آن داشته که، این چهره در دهه‌های 30 و 40 به کلی تغییر یافته است. بسیاری از نام‌های آن دوران برای مثال جمال‌زاده، تندرکیا، مشفق کاظمی و… یا نامی ازشان باقی نمانده یا اگر چیزی باقی مانده تنها یک نام است.
 
اما نسل بعدی نویسندگان و شاعران ایرانی از شاملو و فروغ و اخوان گرفته تا صادقی و گلشیری و دولت‌آبادی دقیقا مبنای ادبیاتی هستند که، به سال‌های پس از انقلاب به ارث رسید. در بسیاری از آثار همین افراد ارجاعاتی جدی به حوادث آن سال‌ها و حس و حال مردم وجود دارد که برای مردم تصویری از یک نقطه مرجع تاریخی را ایجاد کرده که فارغ از مثبت یا منفی بودنش، قطعا باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.
 
چرا مصدق برای جوانان جذاب است؟ 
 
 
دلایل مذکور واقعا تا چه میزان اثربخش هستند؟
 
 
در ادامه هر یک از پنج دلیل مذکور با نگاهی به برخی وجوه عملکرد سیاسی-اجتماعی و زندگی روزمره نسل جوان مورد سنجش قرار خواهد گرفت تا متوجه شویم که «آیا این دلایل باد هوا هستند یا چون ستونی در زمین فرو رفته‌اند؟»
 
 
الف) جابجا شدن «دزد» و «نابغه»، و محفل‌گرایی سیاسی!
 
 
وقتی پدر یا مادری به فرزند خود می‌گویند «عاقل باش!» یا «فلانی عاقل بود که موفق شد!» منظورشان از «عاقل» دقیقا چیست؟ زمانی که بسیاری از مردم کشور می‌گویند «فلانی زرنگ بود که فلان قدر پول را بالا کشید!» و در پس ذهنشان او را بابت این «نبوغ» تحسین می‌کنند، چه میزان می‌توان به علاقه مبهمی که به پاک‌دستی شخصی در هفت دهه پیش دارند تکیه کرد؟
 
جدای از این مسئله، عملکرد مردم در جناح‌بازی سیاسی کشور کاملا مشت علاقه به پاکی و مبارزه با فساد را باز می‌کند، زیرا از تمامی طیف‌ها این بازخورد ایجاد می‌شود که «فساد بد است، مگر اینکه گروه مورد علاقه ما عاملش باشد»، و در ادامه آن را با نوعی «عقل‌گرایی» سیاسی، صورت‌بندی نیز می‌کنند.
 
 
ب) در چنین سطحی از تحلیل اگر بخواهیم خیلی ساده بیان کنیم، باید بگوییم مردم اساسا به مصدق علاقه نداشته و تنها به نامی حذف شده توسط گفتمان رسمی علاقه دارند.
 
بنابراین مصدق اساسا در وضعیتی ثانوی و انتزاعی نسبت به گفتمان رسمی قرار گرفته که دیگر چیزی از خود ندارد بلکه وجودش وابسته به گفتمان رسمی است، و اگر این گفتمان انعطافی از خود نشان دهد، که به سادگی می‌تواند چنین کند، تمام حساب و کتاب‌ها بر هم ریخته و باید دنبال نامی دیگر گشت.
 
جدای از این امر، حتی می‌توان ادعا کرد که چنین علاقه‌ای به هیچ وجه نتیجه‌ای مثبت را تضمین نمی‌کند، کما اینکه در گردش از «صدا و سیما» به «ماهواره»، مورد دوم یعنی «ماهواره» بهترین صفتی که می‌تواند از آن خود کند، «سخیف» است.
 
 
ج) مالکیت و مدیریت اقتصادی بر دو شاخه عمومی تقسیم می‌شود:
 
ملی-دولتی و خصوصی. حال فرض کنیم که دولت نه حق دخالت در داخل را داشته باشد، یعنی خصوصی‌سازی کامل کند، و نه با توجه به معاهدات جهانی حق دخالت بین‌المللی داشته باشد و به قول خودشان «بی‌مرزی اقتصادی» را رعایت کند؛ حاصل چه می‌شود؟
 
مالکیت و مدیریت اقتصادی کشور از دولت آن کشور گرفته شده و به توانمندترین عضو بخش خصوصی داده می‌شود که با توجه به شرایط کنونی -و حتی شرایط آتی- اقتصاد جهانی، آن «توانمندترین عضو بخش خصوصی» نیز دیگر ایرانی نخواهد بود. این امر که «ایرانی» بودن آن چه تأثیری به صورت واقعی در برخواهد داشت را در اینجا کاری نداریم، اما رویه آن فرآیند پیشتر توضیح داده شده به وضوح مخالف با آن تصویر به جا مانده از مصدق است.
 
رویه‌ای که توصیف شد حالت ناب رویه حاکم طی دو سه دهه اخیر بوده است، و نه تنها جوانان با آن مخالفت نمی‌کنند بلکه نظریه این فرآیند عموما مدافعین خود را در بین مردم از میان جوانان پیدا می‌کند. پس آن تصویر از مصدق نیز آنقدر تحلیل نشده است که بتوانیم با انضمامی دانستن آن، توانی برایش در نظر بگیریم.
 
 
د) شاید مهم‌ترین و بحرانی‌ترین مسئله همین نکته باشد.
 
صحیح است که علاقه به «تصویر جنبش مردمی» وجود دارد، اما چرا این علاقه دامنه عمل گسترده پیدا نمی‌‎کند؟ چرا خیابان‌های جای خود را به توییتر و اینستاگرام و شبه‌تحلیل‌های سه خطی داده‌اند؟ «محل» چانه‌زنی کجاست؟ یکی از عوامل اصلی که این چنین پایه این بحث را فلج کرده است، این مسئله است که اساسا تعریف «جنبش مردمی»، تعریف «جنبش» و تعریف «مردم» بین اقشار مختلف جامعه یکسان نیست و شکاف‌هایی عظیم را در خود نشان می‌دهد. به همین دلیل است که یا مسئله‌ای در سطح ملی طرح نمی‌شود و یا اینکه اگر طرح شود، دیگر سیاسی نبوده و بیشتر فرهنگی و کورکورانه است.
 
 
ه) از نقطه مرجعی در ادبیات و فرهنگ ایران نام بردیم.
 
اگر آن نقطه مرجع و اساسا آن ادبیات، اهمیتی جدی می‌داشت نباید هم‌اکنون وضعیت تکلم و نوشتن مردم یک کشور، وضعیت متون و اشعار عامه‌پسند، به سطحی می‌رسید که شاید با در نظر گرفتن نرخ سوادآموزی بتوان ادعا کرد هولناک‌ترین و سیاه‌ترین دوران تاریخ کشور ایران است و به وضوح پیش‌بینی می‌شود که از این بدتر هم بشود. فقط نگاهی به تمامی شبکه‌های مجازی بیندازید، ادبیات جوانان را نگاهی کنید؛ نوشته‌های نشریات را با نثر امثال طالبوف و بهار که، یک سده پیش می‌زیستند، مقایسه کنید تا متوجه شوید که بیماری تا چه سطحی به مغز استخوان زده است.

نتیجه‌گیری
 
بنابر آنچه گفته شد، تصویر مصدق بنابر دلایلی تصویری پر جذبه و پرکشش برای بسیاری از جوانان است و ما این را از بازخورد مطالبی که مربوط به مصدق است متوجه می‌شویم، مع‌الوصف با نگاهی به وضعیت کنونی ایران و همان جوانان –و قطعا خود بنده- در می‌یابیم که آن تصویر گرچه بسیار پرکشش و فریباست اما کماکان صرفا یک «تصویر» است که، نمی‌تواند محتوایی انضمامی در شرایط کنونی پیدا کرده و آجری روی آجری بگذارد.
 
آن دلایل «دم دستی» که بالاتر آورده شدند حقیقتا «دم دستی» بوده و پیمانه‌ای ندارند که از فضای کنونی کشور پر شود. تصویر مصدق تأثیری بر نگاه سیاسی-اجتماعی آن جوانان نداشته و به جای آن، خیلی زیبا قاب و بر روی دیوار میخ‌کوب شده است، همچون قاب عکسی از عزیزی بر بالای یک سنگ قبر که گرچه برایش اشک می‌ریزیم و اندوهگین می‌شویم، اما در کار و بار روزمره‌مان دخالتش نمی‌دهیم، زیرا جهان رفتگان از جهان ما چنان فاصله‌ای دارد که برقراری این ارتباط ناممکن جلوه می‌کند.

مطالب مرتبط
گفت و گو با «بهناز شفیعی»، قهرمان موتور «ریس» زنان ایران
«الهام فرهمند»؛ دیوید بکهام فوتبال زنان ایران
بازیگرهای هالیوودی بدون آرایش!
«محمدحسین محمودزاده»؛ مردی که با دوچرخه از سیبری گذشت
گفت و گو با رابرت دنیروی تکرار ناپذیر
«نیکی هیلی»؛ خانم کلانتر آمریکایی‌ها
عمل های زیبایی و مردان هالیوودی
«تام کروز» از کار‌ها و رویاهایش می‌گوید
با فرمانده هان ارشد نظامی ایران آشنا شوید!
این عکس متعلق به کدام ستاره است؟
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

دوشنبه 20 شهریور 1396
شاهد لحظه ای استراتژیک درباره برجام هستیم/امضاکنندگان برجام نفع شان در اجرای این توافق است

شاهد لحظه ای استراتژیک درباره برجام هستیم/امضاکنندگان برجام نفع شان در اجرای این توافق است

سه شنبه 21 شهریور 1396
عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

دوشنبه 20 شهریور 1396
طنز؛ شست مبارک

طنز؛ شست مبارک

دوشنبه 20 شهریور 1396
جوکهای جدید و خنده دار تلگرام (11)

جوکهای جدید و خنده دار تلگرام (11)

دوشنبه 20 شهریور 1396
6 ویژگی کلیدی که اپل باید به آیفون 8 اضافه کند

6 ویژگی کلیدی که اپل باید به آیفون 8 اضافه کند

دوشنبه 20 شهریور 1396
بهرتین گوشی های بدون حاشیه بازار موبایل

بهرتین گوشی های بدون حاشیه بازار موبایل

دوشنبه 20 شهریور 1396
معروفترین هکرهای جهان

معروفترین هکرهای جهان

دوشنبه 20 شهریور 1396
شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

دوشنبه 20 شهریور 1396
فرمول پیشگیری از فقر آهن

فرمول پیشگیری از فقر آهن

دوشنبه 20 شهریور 1396
آیا ممکن است یک آدمِ روانی باشید؟

آیا ممکن است یک آدمِ روانی باشید؟

یکشنبه 19 شهریور 1396
طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

یکشنبه 19 شهریور 1396
موزه‌ای قرمز در تخت جمشید

موزه‌ای قرمز در تخت جمشید

یکشنبه 19 شهریور 1396
ارتفاعات ماسال، بهشت گمشده گیلان

ارتفاعات ماسال، بهشت گمشده گیلان

یکشنبه 19 شهریور 1396
گردشگری نجومی در کویر یزد

گردشگری نجومی در کویر یزد

یکشنبه 19 شهریور 1396
نشانه های انسان اولیه را در کجای ایران می توان دید؟

نشانه های انسان اولیه را در کجای ایران می توان دید؟

یکشنبه 19 شهریور 1396
هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

یکشنبه 19 شهریور 1396
با بازی های  محبوب تلگرام آشنا شوید!

با بازی های محبوب تلگرام آشنا شوید!

یکشنبه 19 شهریور 1396
دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

یکشنبه 19 شهریور 1396
5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

یکشنبه 19 شهریور 1396
مطالب محبوب
انلود Member Gir 12.0 ممبر گیر تلگرام افزایش اعضای کانال برای اندروید

انلود Member Gir 12.0 ممبر گیر تلگرام افزایش اعضای کانال برای اندروید

85 بازدید
گفت و گو با بهاره رهنما، درباره بازیگری و کارگردانی

گفت و گو با بهاره رهنما، درباره بازیگری و کارگردانی

63 بازدید
با خانه‌موزه‌‌های تهران آشنا شوید

با خانه‌موزه‌‌های تهران آشنا شوید

55 بازدید
رابرت دنیرو؛ هرگز احمق نیست!

رابرت دنیرو؛ هرگز احمق نیست!

53 بازدید
فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی

فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی

49 بازدید
سریال «سرگذشت ناگوار»؛ جذاب و فانتزی اما سیاه

سریال «سرگذشت ناگوار»؛ جذاب و فانتزی اما سیاه

47 بازدید
یادداشتی متفاوت از «نیل گیمن»

یادداشتی متفاوت از «نیل گیمن»

47 بازدید
ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران

ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران

45 بازدید
10 ترفند برای گشت و گذار بهتر با مرورگر «مایکروسافت اج»

10 ترفند برای گشت و گذار بهتر با مرورگر «مایکروسافت اج»

45 بازدید
طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

45 بازدید
[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

45 بازدید
کشمش و خواص درمانی آن

کشمش و خواص درمانی آن

43 بازدید
فواید سیگار الکترونیکی و نقش آن در ترک دائمی سیگار

فواید سیگار الکترونیکی و نقش آن در ترک دائمی سیگار

43 بازدید
نسبت جهان پهلوان تختی با فساد زمانه اش

نسبت جهان پهلوان تختی با فساد زمانه اش

43 بازدید
تبلیغات محیطی که مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد

تبلیغات محیطی که مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد

43 بازدید
5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

43 بازدید
دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

43 بازدید
راه و رسم معروف شدن در اینستاگرام

راه و رسم معروف شدن در اینستاگرام

41 بازدید
اپلیکیشن هایی برای حفاظت از حریم شخصی تان

اپلیکیشن هایی برای حفاظت از حریم شخصی تان

41 بازدید
سلامت روان هم خرج دارد اما چقدر؟

سلامت روان هم خرج دارد اما چقدر؟

41 بازدید
مواد غذایی مناسب فصل تابستان

مواد غذایی مناسب فصل تابستان

41 بازدید
کارت های گرافیک گیمینگ Radeon RX Vega سرانجام توسط AMD رونمایی شدند

کارت های گرافیک گیمینگ Radeon RX Vega سرانجام توسط AMD رونمایی شدند

41 بازدید
چگونه در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

چگونه در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

41 بازدید
تاثیر موسیقی بر خلق و خوی انسان

تاثیر موسیقی بر خلق و خوی انسان

41 بازدید
طنز؛ مرحوم ترمودینامیکش خوب بود!

طنز؛ مرحوم ترمودینامیکش خوب بود!

41 بازدید
ایده‌هایی برای تولید محتوای ویدیویی

ایده‌هایی برای تولید محتوای ویدیویی

41 بازدید
شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

41 بازدید
«کورش اسدی» چگونه زندگی کرد و چگونه نوشت؟

«کورش اسدی» چگونه زندگی کرد و چگونه نوشت؟

39 بازدید
دنیای واقعیت افزوده با هدست Meta 2 جایگزین سیستم‌های کامپیوتری می‌شود

دنیای واقعیت افزوده با هدست Meta 2 جایگزین سیستم‌های کامپیوتری می‌شود

39 بازدید
رامسر، عروس شهرهای شمال ایران

رامسر، عروس شهرهای شمال ایران

39 بازدید
طنز؛ آبمیوه‌گیری خودش اومده فرهنگش نیومده

طنز؛ آبمیوه‌گیری خودش اومده فرهنگش نیومده

39 بازدید
هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

39 بازدید
عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

39 بازدید
دهکده رنگین کمانی تایچونگ در تایوان

دهکده رنگین کمانی تایچونگ در تایوان

37 بازدید
روایت خواندنی توریستِ کانادایی از سفر به ایران

روایت خواندنی توریستِ کانادایی از سفر به ایران

37 بازدید
وقتی گفت و گوهای ذهنمان، به ما خیانت می کنند

وقتی گفت و گوهای ذهنمان، به ما خیانت می کنند

37 بازدید
جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست!

جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست!

37 بازدید
مطالب تصادفی
گفت‌ و گو با حمیدرضا نعیمی و حامد بهداد درباره‌ی «شرق دور، شرق نزدیک»

گفت‌ و گو با حمیدرضا نعیمی و حامد بهداد درباره‌ی «شرق دور، شرق نزدیک»

معروفترین هکرهای جهان

معروفترین هکرهای جهان

فواید سیگار الکترونیکی و نقش آن در ترک دائمی سیگار

فواید سیگار الکترونیکی و نقش آن در ترک دائمی سیگار

فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی

فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی

نسبت جهان پهلوان تختی با فساد زمانه اش

نسبت جهان پهلوان تختی با فساد زمانه اش

یادداشتی درباره‏ کتاب «در راه» جک کرواک

یادداشتی درباره‏ کتاب «در راه» جک کرواک

خولیو کورتاسار؛ مردِ اسطوره ها و خیال پردازی ها

خولیو کورتاسار؛ مردِ اسطوره ها و خیال پردازی ها

در تبلیغات خود از این واژه ها استفاده نکنید!

در تبلیغات خود از این واژه ها استفاده نکنید!

چزاره پاوزه؛ نویسنده‌ای که ادبیات ایتالیا را متحول کرد

چزاره پاوزه؛ نویسنده‌ای که ادبیات ایتالیا را متحول کرد

موزه‌ای قرمز در تخت جمشید

موزه‌ای قرمز در تخت جمشید

مشکلات جسمی افسردگی

مشکلات جسمی افسردگی

[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

بهترین لپ تاپ‌های مخصوص دانش آموزان و دانشجویان

بهترین لپ تاپ‌های مخصوص دانش آموزان و دانشجویان

بازدید از لوکیشن های فیلم های معروف و تاریخی + تصاویر

بازدید از لوکیشن های فیلم های معروف و تاریخی + تصاویر

بهترین لپ تاپ‌ها برای آقا و خانم‌های مهندس

بهترین لپ تاپ‌ها برای آقا و خانم‌های مهندس

آدرین برودی؛ بازیگری که چینی ها عاشق‌اش هستند!

آدرین برودی؛ بازیگری که چینی ها عاشق‌اش هستند!

محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران

محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران

٣٩ سال از ربوده‌شدن «امام‌ موسی صدر» گذشت

٣٩ سال از ربوده‌شدن «امام‌ موسی صدر» گذشت

5 تکنیک مهم در سئو وب سایت یا وبلاگ شما

5 تکنیک مهم در سئو وب سایت یا وبلاگ شما

چهره های ایرانی در شبکه‌های اجتماعی

چهره های ایرانی در شبکه‌های اجتماعی

آیا ممکن است یک آدمِ روانی باشید؟

آیا ممکن است یک آدمِ روانی باشید؟

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته

لپ‌ تاپ هیبریدی 2 در 1 سامسونگ، شروع یک عصر جدید؟

لپ‌ تاپ هیبریدی 2 در 1 سامسونگ، شروع یک عصر جدید؟

سریال «سرگذشت ناگوار»؛ جذاب و فانتزی اما سیاه

سریال «سرگذشت ناگوار»؛ جذاب و فانتزی اما سیاه

یزد، زادگاه گفت‌وگوی تمدن‌هاست

یزد، زادگاه گفت‌وگوی تمدن‌هاست

تاریخِ زشتی

تاریخِ زشتی

فیلم فصل نرگس؛ آدم های معمولی و معضلات اجتماعی

فیلم فصل نرگس؛ آدم های معمولی و معضلات اجتماعی

باغ شاهزاده ماهان - کرمان

باغ شاهزاده ماهان - کرمان

طنز؛ مرحوم ترمودینامیکش خوب بود!

طنز؛ مرحوم ترمودینامیکش خوب بود!

گام‌های اساسی در فرآیند مشتری‌یابی

گام‌های اساسی در فرآیند مشتری‌یابی

7 اختراع گوگل که هر روز از آن ها استفاده می کنیم

7 اختراع گوگل که هر روز از آن ها استفاده می کنیم

چرا «زادبوم» توقیف بود؟!

چرا «زادبوم» توقیف بود؟!

جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست!

جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست!

کارآفرینان موفقی که از مشکلات ذهنی رنج می برند

کارآفرینان موفقی که از مشکلات ذهنی رنج می برند

زوج های هالیوودی که در سال 2017 جدا شدند

زوج های هالیوودی که در سال 2017 جدا شدند

10 کشور مدرن جهان

10 کشور مدرن جهان

کیست ها چه بلایی سرمان می آورند؟

کیست ها چه بلایی سرمان می آورند؟

8 دلیل برای سفر به 8 مقصد محبوب ایرانی ها

8 دلیل برای سفر به 8 مقصد محبوب ایرانی ها

این 5 گوشی را بخرید!

این 5 گوشی را بخرید!

بازیگران سریال تاج و تخت، روی صندلی داغ

بازیگران سریال تاج و تخت، روی صندلی داغ

تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS