close
متخصص ارتودنسی
گردشگری نجومی در کویر یزد
صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
تبلیغات
محصول پرفروش فروشگاه
Title
عنوان محصول
قیمت : ...
خرید پستی
توضیحات محصول
در صورتی که محصولی جهت فروش دارید و خواهان تبلیغات آن در مجله اینترنتی ایرانی هستید به ما اطلاع دهید
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 499 کل نظرات : 2 ● آمار بازدید بازدید امروز : 88 بازدید دیروز : 6 بازدید هفته : 98 بازدید ماه : 1,024 بازدید سال : 1,024 بازدید کلی : 21,933 ● اطلاعات شما آی پی : 34.203.213.116 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
اگر تمایل دارید مطالب روزانه را در ایمیل خود دریافت نمائید، در خبرنامه نشانی ایمیل خود را ثبت کنید


گردشگری نجومی در کویر یزد

هیئت تحریریه مجله
7:6
مجله ایرانی

گردشگری نجومی در کویر یزد
هفته نامه تجارت فردا - حبیب الله اسماعیلی، پژوهشگر تاریخ: کویر بزمگاه خیال آدمی است، خاصه آنکه اهل تفرج در پرمعماترین بخش هستی بی‌کرانه آسمان باشی. آسمان همیشه برای انسان رازهای ناگشوده داشته است و آسمان پرستاره کویر پرسش‌ها بر هزاران پرسش آدمی از معمای هستی افزوده است. در شمار این جست‌وجوهای بی‌پایان در باب معمای هستی آدمی در عصر اساطیر و در فهم اساطیری برای هر جرم آسمانی که در افق چشم آدمی قرار می‌گرفت معنایی می‌یافت و در بسیار موارد تصور می‌کرد افلاک و اجرام تقدیر فردی و جمعی ما را می‌نویسند1 و در عصر تجدد که مصادف با معنا باختگی محیط پیرامون بود باز هم آسمان به عرصه‌ناگشوده رازهای طبیعت بدل شد و انسان هر روز و هرشب و با کمک آخرین دستاوردهای تکنولوژیک گشودن رازهای آسمان را پی گرفته و بر دانشش افزوده است. از منظری دیگر البته شب کویر جولانگاه گفت‌وگوهای روشنفکرانه نیز قرار گرفته است. زیباترین تصویر شب کویر را دکتر علی شریعتی در روزگار ما آفریده:
گردشگری نجومی در کویر یزد 
 
 
«شب کویر این موجود زیبا و آسمانی که مردم شهر نمی‌شناسند. آنچه می‌شناسند شب دیگری است، شبی است که از بامداد آغاز می‌شود. شب کویر به وصف نمی‌آید. آرامش شب که بی‌درنگ با غروب فرا می‌رسد آرامشی که در شهر از نیمه شب، در هم ریخته و شکسته می‌آید و پریشان و ناپایدار روز زشت و بی‌رحم و گدازان و خفه کویر می‌میرد و نسیم سرد و دل‌انگیز غروب، آغاز شب را خبر می‌دهد... آسمان کویر این نخلستان خاموش و پر‌مهتابی که هرگاه مشت خونین و بی‌تاب قلبم را در زیر باران‌های غیبی سکوتش می‌گیرم و نگاه‌های اسیرم را همچون پروانه‌های شوق در این مزرع سبز آن دوست شاعرم رها می‌کنم، ناله‌های گریه‌‌آلود آن امام راستین و بزرگم را که همچون این شیعه گمنام و غریبش، در کنار آن مدینه پلید و در قلب آن کویر بی‌فریاد، سر در حلقوم چاه می‌برد و می‌گریست. چه فاجعه‌ای است در آن لحظه که یک مرد می‌گرید... چه فاجعه‌ای... شب آغاز شده است. در ده چراغ نیست. شب‌ها به مهتاب روشن است و با قطره‌های درشت و تابناک باران ستاره، مصابیح آسمان.»

به‌رغم این تصویرهای زیبا، ما از فرصت غوطه‌وری در آسمان کویر محرومیم. چرا که آلودگی‌های نوری شهرها مانع از چشیدن این تجربه است. محققان می‌گویند آلودگی نوری زمانی رخ می‌دهد که به‌طور ناخواسته مناطقی که مورد نظر ما نیست از سوی انرژی نورانی روشن شود. اغلب به نادرستی تصور می‌شود که دیوار چین تنها ساخته بشر است که می‌تواند از فضاهای دور‌دست دیده شود. حال آنکه آنچه در فضاهای دوردست از چهره زمین دیده می‌شود نوری است که از سیاره ما به آسمان فرستاده می‌شود. به واسطه اتلاف روزافزون انرژی روشنایی و نورپردازی نامناسب شهرها نورهای مصنوعی که بشر تولید کرده است آسمان را نشانه رفته است. هرگونه منبع نوری که باعث شود تا نور به سمت بالا (آسمان) جایی که واقعاً مورد نیاز نیست، هدایت شود موجب آلودگی نوری می‌شود. این اتفاق به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 ♦ منابع نوری غیرضروری؛ منابع نوری که به منظور مفیدی ایجاد نشده‌اند‌ یا در زمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیازی به روشنایی آنها نیست.

 ♦ منابع نوری با درخشندگی بیش از حد؛ منابع نوری که درخشندگی بیش از میزان مورد نیاز دارند.

 ♦ طراحی نامناسب لامپ‌های شهری؛ اغلب دیده می‌شود لامپ‌های شهری بدون سرپوش‌ یا با سرپوش‌های نامناسب طراحی شده‌اند.

 ♦ نورپردازی نامناسب؛ به معنای ایجاد منابع نوری مختلف در ترکیب‌ها و موقعیت‌های نامناسب است. هر یک از ما نیز به نحوی متاثر از پدیده آلودگی نوری هستیم. این پدیده آسمان شب‌ها را بیش از حد روشن می‌کند و مانع از دیدن ستارگان و ارتباط ما با آسمان می‌شود. امروزه اغلب مردم در بهترین حالت‌های جوی نیز قادر به رصد ستاره‌ها نیستند. به همین علت بسیاری از افراد مجبورند به کیلومترها خارج از شهر نقل مکان کنند تا بتوانند از زیبایی آسمان شب بهره‌مند شوند. همین نیاز جایگاه کویر را در گردشگری نجومی برجسته می‌کند.
 
گردشگری نجومی در کویر یزد 
 

گردشگری نجومی (Astronomical Tourism) پدیده نوینی است. گرچه نجوم قدمتی به درازنای تمدن دارد اما گردشگری نجومی پدیده‌ای نوظهور است و در ادبیات جهانی گردشگری بر مدار «پارک‌های آسمان تاریک» معرفی می‌شود. جست‌و‌جوها نشان می‌دهد گردشگری نجومی در میان گردشگران جهان هواداران بسیار دارد و از سوی کشورهایی که از این امکان برخوردارند، به‌طور جدی مورد توجه قرار گرفته است. در گردشگری نجومی رخدادهایی همانند رصد ستاره‌ها و سیارات با چشم مسلح یا غیرمسلح در قالب تورها مدیریت می‌شود. اجرای برنامه‌هایی همانند رصدهای گروهی، رصدهای فصلی، رقابت‌های فرهنگی مرتبط با نجوم و... برای تمامی گروه‌های سنی جذابیت دارد و به تعداد طرفداران آن افزوده می‌شود.

«استرونومیک توریسم» یا گردشگری نجومی شاخه‌ای تخصصی از گردشگری است و متاثر از مفاهیم مطرح در علوم فضا، اخترشناسی و کیهان‌شناسی است. می‌توان این نوع از گردشگری را این‌گونه نیز تعریف کرد: شناخت و مطالعه ستارگان  حین سفر یا سفر با هدف شناخت و مشاهده ستارگان. طی سال‌های اخیر مطالعات آماتوری ستاره‌شناسی افزایش چشمگیری داشته است. در ایران، دوستداران تاریخ ایران، باستان‌شناسان  و دانشجویان دیگر رشته‌های مرتبط، به همراه کوهنوردان و بیابانگردان با اشتیاق و کنجکاوی به دوستداران ستاره‌شناسی در کویرهای ایران  می‌پیوندند و اغلب بر فراز بام آتشکده‌ها، خانه‌های روستایی و بناهای تاریخی دوردست  و در عمق تاریکی شب به رصد ستارگان مشغول می‌شوند. گاه نیز اندک گردشگران خارجی از سوی تورهای  داخلی به این مناطق می‌آیند.
گردشگری نجومی در کویر یزد 
 
 
گردشگری نجومی از حدود دو دهه پیش مورد توجه قرار گرفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد نخستین توجهات به گردشگری نجومی در شیلی پدید آمد. علاوه بر شیلی، هم‌اکنون آمریکا، کانادا، نیوزیلند، آفریقای جنوبی، هند، روسیه، سوئد و نروژ از جمله کشورهای فعال در این عرصه هستند. همان‌گونه که انتظار می‌رود گردشگری نجومی به زنجیره‌ای از زیرساخت‌ها مانند رصدخانه، کمپ‌های اختصاصی مناطق تاریک و هتل‌های مختص این موضوع در مناطق جغرافیایی نزدیک به محل وقوع رخدادهای مرتبط با گردشگری نجومی نیاز دارد. بدیهی است که این امکانات گردش سرمایه و فرصت‌های شغلی متناسب با خود را پدید می‌آورند.

در ایران نیز گردشگری نجومی مورد توجه قرار گرفته و علاقه‌مندان زیادی دارد. موقعیت مناسب اقلیمی ایران و گستره وسیع بیابان‌ها و کویرهای کشور ما فرصت بی‌بدیلی در این عرصه پدید آورده است. هم‌اینک بیش از 40 رصدگاه در کشور ما فعال است و تورهای نجومی به این مقاصد برگزار می‌شود که یزد از جمله این مناطق است.

رخدادهای کنونی گردشگری نجومی در کشور ما عموماً آموزشی-ترویجی است و انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد نجومی محور فعالیت‌ها هستند، در حالی که دفاتر گردشگری در این عرصه باید فعال شوند تا این عرصه به کسب‌وکاری اثرگذار و اقتصادی تبدیل شود و در عمل با گردش سرمایه، امکان رشد و نمو و توسعه گردشگری نجومی پدید آید.

علاوه‌بر این باید این نکته نیز مورد توجه قرار گیرد که گردشگری نجوم نباید فقط به برگزاری تورهای رصدی یا چند مسابقه که البته در جای خود ارزشمند است، محدود شود. توسعه ابعاد فرهنگی گردشگری نجومی نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که دانش نجوم در ایران قدمتی دیرینه دارد. بر مبنای شواهد و نقوش سفالینه‌های به دست آمده در کاوش‌های باستان شناسانه، ایرانیان از عهد کهن به نجوم توجه داشته‌اند. سنت نوروز و سده اساساً بر مبنای محاسبات نجومی شکل گرفته است. در دوران اسلامی نیز ایرانیان سرآمد دیگر ملل مسلمان در دانش نجوم بودند. دانش نجوم ایرانیان به نام‌های بزرگی چون ابوریحان بیرونی، موسی خوارزمی، عمر خیام نیشابوری، عبدالرحمان خازنی، نصیرالدین طوسی و قطب‌الدین شیرازی، عبدالعلی بیرجندی و غیاث‌الدین جمشید‌کاشانی پیوند خورده است. رصدخانه‌های مراغه و سمرقند در حوزه ایران فرهنگی گواه روشن آشنایی عالمانه دانشمندان ما با نجوم است. بس روشن است این داشته‌های فرهنگی ظرفیت غنی در حوزه گردشگری نجوم را یادآوری می‌کند و موید این موضوع است که گردشگری نجومی از منظر فرهنگی ذخایری ارزشمند دارد. معرفی منابع تاریخی، کتاب‌ها و زیج‌های به‌جای مانده، رصدخانه‌ها، ابزار نجوم و شیوه کار آنها، احکام نجوم از منظر مردم‌شناسی و طالع‌بینی و همین‌طور منجمان و دانشمندان این حوزه نیز می‌تواند در رخدادهای مرتبط با گردشگری نجومی مورد توجه قرار گیرد.

جدای از نکات عمومی که گفته آمد، یزد امکانات فوق‌العاده‌ای دارد که با تورها و رخدادهای گردشگرانه مرتبط با برنامه‌های موسوم به «آسمان تاریک» تناسب ویژه‌ای دارد. در برنامه‌های موسوم به آسمان تاریک نقاطی انتخاب می‌شوند که کمتر اثری از امکانات نوری مدرن در آن موجود باشد. آیا یافتن اماکنی برای برگزاری تورهای «آسمان تاریک» در مناطق زیر کاری صعب است:

 ♦ کویر اردکان (سیاه کوه) که مهم‌ترین کویر استان یزد است و به شکل یک نعل اسب با جهت شمال غربی به جنوب شرقی در شمال اردکان قرار دارد.

 ♦ کویر ابرقو که یکی از معروف‌ترین مناطق کویری کشور محسوب می‌شود به شکل دایره بین دو رشته کوه قرار گرفته و به فاصله کمی از آن کویر تاغستان واقع شده است.

♦ کویر در انجیر که سومین منطقه مهم کویری یزد به شمار می‌رود با مساحت تقریبی ۱۵۰۰ کیلومتر مربع در شرق استان قرار گرفته است.

دیگر کویرهای استان یزد عبارتند از:

♦ کویر هرات و مروست با مساحت تقریبی ۵۰۰ کیلومترمربع و نسبتاً مرطوب.

♦ کویر بهشت‌آباد بین انار و رفسنجان با جهت شمال غربی به جنوب شرقی.

♦ کویر بهادران در جنوب شرق مهریز، با جهت شمال غربی به جنوب شرقی.

♦ کویرهای ساغند، حاجی‌آباد و زرین‌آباد نیز از جمله کویرهای استان یزد هستند.

فرصت قابل بهره‌برداری مرتبط با گردشگری نجومی به ویژه با تورهای آسمان تاریک همراه با بهره‌گیری از ذخایر عظیم فرهنگی استان یزد فرصت بی‌بدیلی را فراهم کرده که البته بهره‌برداری از آن همت سختکوشانه و مقتصدانه خود یزدی‌ها را می‌طلبد.

گردشگری نجومی در کویر یزد

یکی از اماکن معروف برای توسعه گردشگری نجومی در استان یزد کاروانسرای خرانق در محدوده شهرستان اردکان است. این کاروانسرا متعلق به دوره قاجار است و برای اقامت شبانه مسافران خراسان ساخته شد. گاه نیز این کاروانسرا را رصدخانه خرانق قلمداد کرده‌اند؛ چندان که ساکنان قدیمی خرانق،  سخن از وجود ابزارهایی برای رصد ستارگان می‌گویند که در دوران قدیم در آنجا وجود داشته است. این کاروانسرا در اوایل دهه 1380 به دلیل اجرای  طرح گسترده‌ای در حوزه «گردشگری ستاره‌شناسی» از سوی وزارت علوم شهرت فراوانی پیدا کرد اما در  سال‌های گذشته به دلایلی نامعلوم سخنی از این پروژه به میان نمی‌آمد و گردشگری خرانق به بازدید از قلعه تاریخی آن محدود شد. خرانق تنها یکی از فرصت‌های توسعه گردشگری ستاره‌شناسی در ایران است و می‌توان در کنار آن نام‌های زیادی را مطرح کرد.

بی‌توجهی به این نوع گردشگری در حالی است که اخیراً این رشته شاخص از گردشگری پایدار و دوستدار محیط زیست توسعه بسیار زیادی در سطح جهانی داشته است. در این زمینه، هند، شیلی، آمریکا و  بریتانیا شاخص‌ترین نام‌ها هستند.

سخن آخر اینکه گردشگری نجومی در اساس از شاخه‌های گردشگری طبیعت است. این نوع از گردشگری با مشارکت گردانندگان بومی و بهره‌گیری از توانایی‌های بومی ممکن می‌شود. سازمان جهانی گردشگری؛ اکوتوریسم را این‌گونه تعریف می‌کند: «نوعی از گردشگری که در آن مسافرت به مناطق طبیعی (که به نسبت بدون آسیب مانده) با اهداف مطالعاتی و بهره بصری از مناظر و رستنی‌های طبیعی و حیات وحش و با توجه به جنبه‌های فرهنگی هم در گذشته و هم در حال صورت می‌پذیرد.»

براین مبنا همه محیط‌های طبیعی مانند ساحل، جنگل، کوه، کویر، غار و... موضوع این نوع از گردشگری است. این نوع از گردشگری در‌برگیرنده گونه‌های متفاوتی از گردشگری شامل گردشگری زیست‌محیطی، گردشگری دریایی، گردشگری ورزشی، گردشگری صید و شکار، جمع‌آوری گیاهان و حیوانات و نظیر اینهاست. طبق برآورد انجمن گردشگری زیست‌محیطی، گردشگری طبیعت یا طبیعت‌گردی ۲۰ درصد و گردشگری زیست‌محیطی هفت درصد بازار مسافرت جهانی را در اختیار داشته است. درآمد این نوع گردشگری اغلب برای حفاظت از محیط‌ یا امور تحقیقاتی هزینه می‌شود و تنها تعداد کمی از کشورها نظیر کنیا بخشی از درآمدهای به دست آمده را صرف امور دیگری می‌کنند. «گردشگری زیست‌محیطی، سرمایه و پول فراوانی را از نواحی مرکز به پیرامون می‌برد و بدین ترتیب عدالت اقتصادی پدید می‌آورد.» هرگونه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در حوزه گردشگری طبیعی باید واجد شرایطی باشد که در وهله‌ اول موجب توسعه اقتصادی جوامع بومی باشد و تضاد میان منابع مورد استفاده گردشگران و زندگی ساکنان بومی را به حداقل برساند و چگونگی توسعه گردشگری در این بخش نباید تعارضی با ویژگی‌های اجتماعی، زیست‌محیطی و فرهنگی جوامع محلی داشته باشد.

رشد این نوع از گردشگری با سیاست‌هایی همانند به‌کارگیری نیروهای محلی در این بخش، افزایش کیفیت طبیعت، پاکسازی دائمی محیط و دور نگه داشتن آن از آلودگی‌های نوری، صوتی، زباله و ازدحام بیش از حد، ایجاد فضاهای کالبدی متناسب با گردشگری نجومی به ویژه تورهای آسمان تاریک ممکن می‌شود.
 
گردشگری نجومی در کویر یزد 
 
 
 
همه این موارد با فراهم کردن تسهیلات برای تشکل‌های غیردولتی و انجمن‌های محلی، تقویت دفاتر گردشگری بومی و حمایت از آنها برای مشارکت در طرح‌های مرتبط، ایجاد موسسات و آزمایشگاه‌های ولو کوچک در جهت شناسایی و تقویت زیست‌بوم منطقه و برنامه‌ریزی دقیق برای طراحی رخدادهای متناسب با گردشگری نجومی امکان‌پذیر می‌شود.

در استان یزد مناطق زیادی وجود دارد که از آلودگی‌های نوری مبرا هستند و در شب‌های پرستاره آن‌گونه که باید می‌توان غرق شد. وجود آثار تاریخی و فرهنگی امکان ترکیب گونه‌های طبیعی و فرهنگی گردشگری را ممکن می‌کند. برنامه‌ریزی مناسب برای شب‌گردی در آسمان زیبای کویر، مناظر بدیعی را پیش چشم گردشگران می‌گستراند و برنامه‌های روزانه کویرگردی و تفریحات متناسب با کویر فرصت اقتصادی موثری ایجاد می‌کند. البته بی‌تعارف باید گفت در هنگام بیتوته‌های کویری برای آسمان‌گردی شبانه به تجربیات دیگر مناطق جهان در این زمینه باید توجه کرده و مراقب باشیم آلودگی‌های نوری آسمان این نواحی را از درخشش ستارگان و کهکشان‌ها محروم نکند.

«انجمن بین‌المللی آسمان تاریک» به مثابه سازمانی مردم‌نهاد از سال 1980 برای مبارزه با آلودگی نوری شکل گرفت. این انجمن با صرف بودجه‌های هنگفت، مردم و دولت‌ها را از عواقب آلودگی نوری آگاه می‌کند و از پشتیبانی اتحادیه بین‌المللی نجوم برخوردار است. همکاری با نهادهای جهانی با هدف جذب گردشگران غیرایرانی علاقه‌مند به آسمان‌گردی شبانه در کویرهای ایران به ویژه کویرهای استان یزد فرصت اقتصادی مناسبی می‌تواند پدید آورد. ناگفته نماند بدان سبب که در برنامه‌ریزی‌های دولتی در ایران، گردشگری نجومی به جایگاه مناسب دست نیافته است هم‌اینک تورهای آسمان شب یا رصد ستارگان ناشی از ابتکار خودجوش برخی گروه‌ها و آژانس‌های گردشگری است. هم‌اکنون که به واسطه تحولات ناشی از برجام، گردشگری کشورمان رونقی دوباره را تجربه می‌کند، برنامه‌ریزی برای جذب وسیع و روزافزون گردشگران خارجی علاقه‌مند به شب‌گردی در آسمان کویری استان یزد در قالب تورهای نجومی ضروری می‌نماید. ناگفته نماند بی‌توجهی به این فرصت ارزنده اقتصادی موجب می‌شود همسایگان ما به سرعت در این بازار فعال شده و گوی سبقت از ما بربایند چراکه توجه به زمان برای از دست نرفتن فرصت‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. 
پی‌نوشت‌:
1- نگارنده در کتاب نوروزنامه که شامل 12‌رساله نوروزنامه فارسی‌گویان ایرانی و غیر‌ایرانی است به تفصیل در‌باره تصوراتی که اجرام آسمانی را در تقدیر فردی جمعی موثر می‌داند سخن گفته است.

مطالب مرتبط
موزه‌ای قرمز در تخت جمشید
ارتفاعات ماسال، بهشت گمشده گیلان
نشانه های انسان اولیه را در کجای ایران می توان دید؟
فود استریت ها؛ از خیابان «سی تیر» تهران تا مشهورترین های جهان
مکان های دیدنی آلمان
بهترین رستوران های ایرانی در دبی
باغ شاهزاده ماهان - کرمان
ارگ راین
مکان های گردشگری استان فارس
هتل های 5 ستاره ایرانی بهتر است یا خارجی؟
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی سایت
[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

دوشنبه 20 شهریور 1396
شاهد لحظه ای استراتژیک درباره برجام هستیم/امضاکنندگان برجام نفع شان در اجرای این توافق است

شاهد لحظه ای استراتژیک درباره برجام هستیم/امضاکنندگان برجام نفع شان در اجرای این توافق است

سه شنبه 21 شهریور 1396
عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

دوشنبه 20 شهریور 1396
طنز؛ شست مبارک

طنز؛ شست مبارک

دوشنبه 20 شهریور 1396
جوکهای جدید و خنده دار تلگرام (11)

جوکهای جدید و خنده دار تلگرام (11)

دوشنبه 20 شهریور 1396
6 ویژگی کلیدی که اپل باید به آیفون 8 اضافه کند

6 ویژگی کلیدی که اپل باید به آیفون 8 اضافه کند

دوشنبه 20 شهریور 1396
بهرتین گوشی های بدون حاشیه بازار موبایل

بهرتین گوشی های بدون حاشیه بازار موبایل

دوشنبه 20 شهریور 1396
معروفترین هکرهای جهان

معروفترین هکرهای جهان

دوشنبه 20 شهریور 1396
شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

دوشنبه 20 شهریور 1396
فرمول پیشگیری از فقر آهن

فرمول پیشگیری از فقر آهن

دوشنبه 20 شهریور 1396
آیا ممکن است یک آدمِ روانی باشید؟

آیا ممکن است یک آدمِ روانی باشید؟

یکشنبه 19 شهریور 1396
طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

یکشنبه 19 شهریور 1396
موزه‌ای قرمز در تخت جمشید

موزه‌ای قرمز در تخت جمشید

یکشنبه 19 شهریور 1396
ارتفاعات ماسال، بهشت گمشده گیلان

ارتفاعات ماسال، بهشت گمشده گیلان

یکشنبه 19 شهریور 1396
گردشگری نجومی در کویر یزد

گردشگری نجومی در کویر یزد

یکشنبه 19 شهریور 1396
نشانه های انسان اولیه را در کجای ایران می توان دید؟

نشانه های انسان اولیه را در کجای ایران می توان دید؟

یکشنبه 19 شهریور 1396
هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

یکشنبه 19 شهریور 1396
با بازی های  محبوب تلگرام آشنا شوید!

با بازی های محبوب تلگرام آشنا شوید!

یکشنبه 19 شهریور 1396
دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

یکشنبه 19 شهریور 1396
5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

یکشنبه 19 شهریور 1396
مطالب محبوب
انلود Member Gir 12.0 ممبر گیر تلگرام افزایش اعضای کانال برای اندروید

انلود Member Gir 12.0 ممبر گیر تلگرام افزایش اعضای کانال برای اندروید

85 بازدید
گفت و گو با بهاره رهنما، درباره بازیگری و کارگردانی

گفت و گو با بهاره رهنما، درباره بازیگری و کارگردانی

63 بازدید
با خانه‌موزه‌‌های تهران آشنا شوید

با خانه‌موزه‌‌های تهران آشنا شوید

55 بازدید
رابرت دنیرو؛ هرگز احمق نیست!

رابرت دنیرو؛ هرگز احمق نیست!

53 بازدید
فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی

فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی

49 بازدید
سریال «سرگذشت ناگوار»؛ جذاب و فانتزی اما سیاه

سریال «سرگذشت ناگوار»؛ جذاب و فانتزی اما سیاه

47 بازدید
یادداشتی متفاوت از «نیل گیمن»

یادداشتی متفاوت از «نیل گیمن»

47 بازدید
ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران

ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران

45 بازدید
10 ترفند برای گشت و گذار بهتر با مرورگر «مایکروسافت اج»

10 ترفند برای گشت و گذار بهتر با مرورگر «مایکروسافت اج»

45 بازدید
طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

طرز تهیه توپ ماهی سرخ شده

45 بازدید
کشمش و خواص درمانی آن

کشمش و خواص درمانی آن

43 بازدید
فواید سیگار الکترونیکی و نقش آن در ترک دائمی سیگار

فواید سیگار الکترونیکی و نقش آن در ترک دائمی سیگار

43 بازدید
نسبت جهان پهلوان تختی با فساد زمانه اش

نسبت جهان پهلوان تختی با فساد زمانه اش

43 بازدید
تبلیغات محیطی که مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد

تبلیغات محیطی که مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد

43 بازدید
5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

43 بازدید
[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

[پست موقت] - شبکه احتماعی فیس نما و کسب درآمد برای اعضای آن

43 بازدید
راه و رسم معروف شدن در اینستاگرام

راه و رسم معروف شدن در اینستاگرام

41 بازدید
اپلیکیشن هایی برای حفاظت از حریم شخصی تان

اپلیکیشن هایی برای حفاظت از حریم شخصی تان

41 بازدید
سلامت روان هم خرج دارد اما چقدر؟

سلامت روان هم خرج دارد اما چقدر؟

41 بازدید
مواد غذایی مناسب فصل تابستان

مواد غذایی مناسب فصل تابستان

41 بازدید
کارت های گرافیک گیمینگ Radeon RX Vega سرانجام توسط AMD رونمایی شدند

کارت های گرافیک گیمینگ Radeon RX Vega سرانجام توسط AMD رونمایی شدند

41 بازدید
چگونه در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

چگونه در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

41 بازدید
تاثیر موسیقی بر خلق و خوی انسان

تاثیر موسیقی بر خلق و خوی انسان

41 بازدید
طنز؛ مرحوم ترمودینامیکش خوب بود!

طنز؛ مرحوم ترمودینامیکش خوب بود!

41 بازدید
ایده‌هایی برای تولید محتوای ویدیویی

ایده‌هایی برای تولید محتوای ویدیویی

41 بازدید
دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

دو بازیگر ایرانی از حضور در جشنواره‌ی فیلم تورنتو منع شدند

41 بازدید
شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

41 بازدید
«کورش اسدی» چگونه زندگی کرد و چگونه نوشت؟

«کورش اسدی» چگونه زندگی کرد و چگونه نوشت؟

39 بازدید
دنیای واقعیت افزوده با هدست Meta 2 جایگزین سیستم‌های کامپیوتری می‌شود

دنیای واقعیت افزوده با هدست Meta 2 جایگزین سیستم‌های کامپیوتری می‌شود

39 بازدید
رامسر، عروس شهرهای شمال ایران

رامسر، عروس شهرهای شمال ایران

39 بازدید
طنز؛ آبمیوه‌گیری خودش اومده فرهنگش نیومده

طنز؛ آبمیوه‌گیری خودش اومده فرهنگش نیومده

39 بازدید
هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

هنر جالبی که لکه ها ایجاد کرده اند

39 بازدید
عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

39 بازدید
دهکده رنگین کمانی تایچونگ در تایوان

دهکده رنگین کمانی تایچونگ در تایوان

37 بازدید
روایت خواندنی توریستِ کانادایی از سفر به ایران

روایت خواندنی توریستِ کانادایی از سفر به ایران

37 بازدید
وقتی گفت و گوهای ذهنمان، به ما خیانت می کنند

وقتی گفت و گوهای ذهنمان، به ما خیانت می کنند

37 بازدید
جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست!

جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست!

37 بازدید
مطالب تصادفی
8 دلیل برای سفر به 8 مقصد محبوب ایرانی ها

8 دلیل برای سفر به 8 مقصد محبوب ایرانی ها

همه فواید گریه کردن روی روان و بدن

همه فواید گریه کردن روی روان و بدن

گفت‌ و گو با حمیدرضا نعیمی و حامد بهداد درباره‌ی «شرق دور، شرق نزدیک»

گفت‌ و گو با حمیدرضا نعیمی و حامد بهداد درباره‌ی «شرق دور، شرق نزدیک»

مرد جاه طلب دنیای تکنولوژی - زندگی نامه ایلان ماسک

مرد جاه طلب دنیای تکنولوژی - زندگی نامه ایلان ماسک

ایمن ترین سرویس های پست الکترونیکی جهان

ایمن ترین سرویس های پست الکترونیکی جهان

نگرشی به پدیده تجربه نزدیک به مرگ و نشانه های مشترک آن

نگرشی به پدیده تجربه نزدیک به مرگ و نشانه های مشترک آن

مصاحبه با توبیاس وولف؛ نویسنده ای که از اوباما مدال گرفت

مصاحبه با توبیاس وولف؛ نویسنده ای که از اوباما مدال گرفت

دهکده رنگین کمانی تایچونگ در تایوان

دهکده رنگین کمانی تایچونگ در تایوان

سبزیجات چربی سوز

سبزیجات چربی سوز

بازاریابی و تبلیغات با استفاده از محتوا

بازاریابی و تبلیغات با استفاده از محتوا

هتل های 5 ستاره ایرانی بهتر است یا خارجی؟

هتل های 5 ستاره ایرانی بهتر است یا خارجی؟

گفت و گو با رابرت دنیروی تکرار ناپذیر

گفت و گو با رابرت دنیروی تکرار ناپذیر

ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران

ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران

«هادی مرزبان» از عشق خود به تئاتر می گوید

«هادی مرزبان» از عشق خود به تئاتر می گوید

ارزان ترین گوشی های مجهز به حسگر اثر انگشت

ارزان ترین گوشی های مجهز به حسگر اثر انگشت

۸ ابزار ضروری برای راه اندازیِ کار هر کارآفرین

۸ ابزار ضروری برای راه اندازیِ کار هر کارآفرین

راهکار هالیوودی ها برای افسردگیِ پس از جدایی

راهکار هالیوودی ها برای افسردگیِ پس از جدایی

جهان بخشر، فکر می کنم یک مرد 30 ساله ام!

جهان بخشر، فکر می کنم یک مرد 30 ساله ام!

سفید شدن یک سیاه پوست با صابون

سفید شدن یک سیاه پوست با صابون

شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

شعری برای وطن که همایون شجریان خواند+متن شعر ایران من

باغ شاهزاده ماهان - کرمان

باغ شاهزاده ماهان - کرمان

عکس نوشته های طنز و خنده دار (1)

عکس نوشته های طنز و خنده دار (1)

5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

5 توصیه برای برخورد مناسب با مشتریان ناراضی

اشعار «شمس لنگرودی»، طوفانی پنهان شده در نسیم

اشعار «شمس لنگرودی»، طوفانی پنهان شده در نسیم

افسردگی؛ از سیر تا پیاز

افسردگی؛ از سیر تا پیاز

فیلم «کودک ربایی»؛ یک مدمکسِ مادرانه

فیلم «کودک ربایی»؛ یک مدمکسِ مادرانه

«بیت کوین» گران ترین پول دنیا، به ایران رسید

«بیت کوین» گران ترین پول دنیا، به ایران رسید

کارهایی که می توانید برای سم زدایی بدنتان انجام دهید!

کارهایی که می توانید برای سم زدایی بدنتان انجام دهید!

اَلِکسا (Alexa) چیست و چه کاری می کند؟

اَلِکسا (Alexa) چیست و چه کاری می کند؟

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

نقش شبکه های اجتماعی در افزایش دمای زمین!

نقش شبکه های اجتماعی در افزایش دمای زمین!

داستان اولین سرود ملی که ۱۴۴ ساله شد

داستان اولین سرود ملی که ۱۴۴ ساله شد

فیلم هایی که با یکبار دیدن، چیزی از آن سر در نمی آورید

فیلم هایی که با یکبار دیدن، چیزی از آن سر در نمی آورید

راه و رسم معروف شدن در اینستاگرام

راه و رسم معروف شدن در اینستاگرام

گفت و گو با خالق «چهارگانه ناپلی»

گفت و گو با خالق «چهارگانه ناپلی»

جالب است درباره عادل فردوسی پور بدانید!

جالب است درباره عادل فردوسی پور بدانید!

اینجوری سرمایه گذاران را جذب کنید

اینجوری سرمایه گذاران را جذب کنید

توقعات بی‌جایی که نباید از کسی داشته باشیم

توقعات بی‌جایی که نباید از کسی داشته باشیم

فود استریت ها؛ از خیابان «سی تیر» تهران تا مشهورترین های جهان

فود استریت ها؛ از خیابان «سی تیر» تهران تا مشهورترین های جهان

«کورش اسدی» چگونه زندگی کرد و چگونه نوشت؟

«کورش اسدی» چگونه زندگی کرد و چگونه نوشت؟

تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS